České přístavy
O společnosti
České přístavy a. s. jsou akciovou společností založenou v první vlně kupónové privatizace. Vlastnictví budov a pozemků v přístavech staví akciovou společnost do klíčové pozice ve vodní dopravě.
V městech (Praha, Mělník, Kolín, Ústí nad Labem) ležících na Labi, Vltavě a Berounce, jsou situovány veřejné přístavy a překladiště. Uživateli přístavů jsou dopravní, skladovací, překladní i výrobní firmy a subjekty, které využívají pozemky, objekty a infrastrukturu pro tři druhy dopravy - vodní, železniční a silniční.
Problém
V Českých přístavech hledali řešení pro evidenci nemovitého majetku a jeho propojení na již evidovaný hmotný investiční majetek včetně rozšíření o výkresové dokumentace. Systém musí archivovat probíhající změny v budovách. Především jde o evidenci pronajímaných ploch a případných nabídek k pronájmu s plánky, výpočty nájemného, odpočty daní z pozemků apod. A dále také provozní záležitosti jako např. sledování výpadků proudu s následnými možnými výpadky v jednotlivých místnostech, evidenci napájení slaboproudých zařízení silnoproudými zařízeními a samotné umístění rozvodů, rozmístění rozvodů vzduchotechniky a evidence sanitární techniky apod.
Řešení
Pomocí systému GTSystems a aplikace GTMajetek byly řešeny požadavky na systém, a to v postupných krocích realizace.
Po podrobné analýze požadavků a úpravě struktury se bude postupně naplňovat daty textová část databáze s evidencí budov, prostorů, místností a jednotlivých zařízení a prvků rozvodů. Je zdigitalizována jedna z budov areálu ČP s tím, že do konce roku 2000 a v následujícím roce 2001 budou doplněny další budovy. Doplněny budou také jednotlivá zařízení. Mapa, geodety zaměřeného areálu, byla převedena z AutoCADu ve formátu *.DXF. Analýza byla zahájena v červnu 1999 a začátek provozu byl v březnu 2000.
Konfigurace
WINNT server 4.0 + MSSQL 7.0 s aplikačními servery GTSystems, 64 MB RAM, Pentium II, 266 MHz, 6,4 GB HDD
klienti GTSystems na stanicích s WIN 95/98, Pentium I, 32 MB RAM (64 MB)
V rámci poválečných reforem, týkajících se též školství, došlo k změně struktury ČVŠT. Dosavadní zemědělský odbor byl přeměněn v r. 1920 na Vysokou školu zemědělského a lesního inženýrství (VŠZLI) Českého vysokého učení technického (ČVUT).
Dne 8. července 1952 byla vládním nařízením z dosavadní VŠZLI při ČVUT zřízena samostatná Vysoká škola zemědělská
v Praze. V prvé polovině šedesátých let se celá pražská VŠZ přestěhovala do nově budovaného areálu v Suchdole u Prahy. Lze podotknout, že jeho výstavba dodnes pokračuje a že záměr výstavby důstojného učiliště pro několik tisíc studentů byl
od samého počátku velkorysý.
Od l. ledna 1995 byla VŠZ na základě zákona 192/1994 Sb. transformována na Českou zemědělskou univerzitu v Praze.
s podporou hlavní činnosti univerzity, tedy výuky a výzkumu. Jedná se hlavně o sledování údržby budov, spotřeby energií, údržby zeleně, rezervačních systémů, bezpečnosti staveb, atd. Vzhledem k tomu, že není k dispozici jednotná evidence pasportu staveb, nelze tedy úlohy pro FM zavádět do praxe.
Na základě konstatování tohoto stavu, ČZU rozhodla v roce 2004 zakoupit systém GTFacility a stanovila etapy jeho zavádění.
etapa (r. 2004 - 2005)
- implementace modulu Pasport
- digitalizace a pasportizace budov v areálu Suchdol (fakulty, koleje, rektorát, informační centrum)
etapa (r. 2006)
- implementace modulu Údržba
- implementace modulu Energie
- implementace modulu Zeleň
- propojení systému GTFacility s ekonomickým systémem Magion
- digitalizace mapy areálu Suchdol
- dokončení digitalizace budov (garáže, sklady, pomocné prostory)
etapa (r. 2007 a dále)
- pasportizace a digitalizace zeleně (určeno i pro výukový program)
- implementace modulu Hardware
- implementace ostatních modulů pro sledování dalších procesů a nákladovosti staveb
postupné doplňování dat o konstrukcích staveb a jejich vybavení
propojení systému s personálním systémem a tím sledování a plánování obsazenosti ploch lidmi a útvary
sledování spotřeby energií
rozbory nákladů staveb
zlepšení organizace správy areálu (údržba, zeleň)
optimalizace využitelnosti prostorů areálů
výhoda práce s výkresovou dokumentací v digitální podobě
možnost rozšiřovat moduly systému dle specifických požadavků fakult
kontrola procesů souvisejících s náklady po budovách, fakultách, útvarech
Městská policie hl. m. Prahy
Problém
V Personálním oddělení Městské policie hl. m. Prahy hledali řešení sjednocení a propojení samostatných agend tj. náborového oddělení, psychologického oddělení, personálního oddělení a PAM oddělení s tím, aby bylo možné pracovat s osobou jako jedním záznamem a předávat si informace mezi jednotlivými odděleními. Navíc, aby šlo analyzovat data o struktuře uchazečů o místa strážníků podle věkové skupiny, pohlaví, vzdělání, podle výsledků z fyzických a psychologických testů apod.
A také tisknout předdefinované tiskové sestavy.
Řešení
Pomocí systému GTSystems a aplikace GTPersonalistika byla sjednocena databáze tak, že si jednotlivá oddělení mohla předávat informace o osobách a na jednotlivých oddělení si k nim připojovat vlastní informace (např. o výsledcích psychologických testů). Dále pro personální oddělení byla propojena mzdová část s externí databází PAM oddělení. Bylo také umožněno exportovat data z jednotlivých částí aplikace do jednoho souboru pro jednotlivá oblastní ředitelství Městské policie v jednotlivých městských částech Prahy. Analýza byla zahájena v květnu 1999 a začátek provozu byl zahájen v červnu 2000.
Konfigurace
WINNT server 4.0, Pentium II, 128 MB, MSSQL 7.0, aplikační servery GTSystems
Stanice:13 klientů na stanicích Pentium I, 32MB RAM (64 MB RAM), WIN95
opravy zákresů stavebních úprav prováděny v editoru GTCAD vlastními pracovníky
možnost rozšiřování systému o další moduly